top of page
Keresés

A mozgás öröme legyen mindenkié!

  • Szerző képe: Claudia Somi
    Claudia Somi
  • 2016. okt. 3.
  • 3 perc olvasás

Iskolásként a kötelező tornaórák miatt – ha nem is elég hangsúlyosan, de – jelen van életünkben a sport, és a szabadidő-eltöltésnek bizonyos aktív formáit (a kirándulást, a biciklizést, a focit stb.) nagy valószínűséggel kipróbáljuk. Ám magunk mögött hagyva a tinédzser éveket, (főleg érettségi és ballagás után) hajlamosak vagyunk felhagyni a (viszonylag) rendszeres mozgással, az aktív sportolással, és irodában-autóban-tévé előtt ülve töltjük a nap nagy részét. (Sajnos!) Csakhogy ez nem marad hosszútávon következmények nélkül! Az ausztrál kutatócsoport ugyanis azt állítja, sokkal többet tudunk hasznosítani abból, ha alaposan kihajtjuk magunkat, mint ha csak sétálunk, a rendszeres testmozgás pedig mindenek felett álló. Azok az emberek ugyanis, akik sportolás közben valóban alaposan kihajtják magukat, 13%-kal nagyobb eséllyel kerülik el a korai halált a visszafogottabban mozgóknál. Akik viszont szívesen kihajtották magukat futás, vagy aerobikozás közben. Mindebből megállapították, hogy idősebb korban is nagyon fontos, hogy jó alaposan megizzasszuk magunkat, ezzel ugyanis jelentősen meghosszabbíthatjuk az életünket.

Próbálj meg a mindennapjaidba minél több mozgást csempészni: lakóhelyeden vagy a munkahelyeden a lift helyett inkább a lépcsőt válaszd. Fárasztóbb, az igaz, de jól átmozgatod a lábaidat. Nem kell rohanni, állj meg, ha elfáradtál - ne, add fel. Egy idő után már észre sem veszed az emeleteket! Autó nélkül nehéz mozdulni, főleg annak, aki mindig siet. Mégis, próbálj meg kevésbé függeni tőle. Ha nincs időhöz kötve, inkább sétálj, vagy alakítsd úgy időbeosztásodat, mintha nem lenne autód - és menj gyalog. Ez még nem sport, de jó kezdet. Ráadásul séta közben nyugodtabban tudsz gondolkodni, mint vezetés közben. Este, a napi rohanás után is jót tesz egy kis mozgás - akár egyedül, akár a gyerekkel, vagy egy baráttal. Sétálj -1-2 kört a ház körül, vagy a parkban. Biztosan érezni fogod, hogy "kiszellőzik" a fejed, és a tested is lazít egy kicsit. A testedzés javítja az ízületek mozgékonyságát, erősíti a csontokat, elősegíti a kalcium lerakódását a csontokban és segít a csontritkulás megelőzésében. Segítségével könnyebben megelőzhető a székrekedés, javul az emésztés, a méregtelenítés, és az immunműködés. Megelőzhető és egyensúlyban tartható a cukorbetegség néhány formája, csökkenthető a magas vérnyomás, a stressz, és a zsírszövet mennyisége. A rendszeres testmozgás hatására mérséklődik a teljes koleszterinszint. A reggeli és az esti edzés is éppúgy egészséges, segíti a fogyást, karban tartja a testet és a lelket. A testedzés mellett hallgass zenét: hiszen nem csak megmozgat, hanem motivál is! Ha van spotify a telefonodon vagy a gépeden mindenképp keress rá: Workout Dance Edition, Wild and Free Workout, Dancing All The Way és az Indie Workout lejátszási listákra! Ezektől garantált lesz a mozgás!

A rendszeres testmozgás és az egészség szoros összefüggése már évezredek óta ismert, de talán még soha nem volt akkora jelentősége, mint napjainkban. A napi 8-10 órás ülőmunka mellett autóval vagy közlekedési eszközökkel járunk mindenhova, ami egyrészt elhízáshoz vezethet, másrészt a mozgás hiánya stresszt okoz a szervezet számára, hiszen az emberi test nem "ülőmunkára" lett tervezve. Az edzésre fordított idő és energia életminőségünk javulásával azonban már rövidtávon is megtérül.

Az aktív sportolás előnyei:

  • A stresszkezelés egyik leghatékonyabb fegyvere.

  • Aki sportol, az élet más területein is tudatosabbá válik: figyel arra, mit eszik, hogyan él.

  • Ha elfárad a testünk, javul közérzetünk és nyugodtabban alszunk.

  • Ezen kívül a mozgás - az oxigénfelvevő képesség.

  • Nő a teherbíró képességünk, sőt az edzett emberek szíve nagyobb mennyiségű vér pumpálására képes, és ezáltal jobb teljesítményre teszi alkalmassá a testet.

  • Ezen kívül a mozgás - az oxigénfelvevő képesség javítása révén - jótékony hatással van az idegrendszerre, az agyi kapacitásra és a szervezet egészének állapotára.


 
 
 

Commentaires


© eleterzesblog2023

bottom of page