top of page
Keresés

Igazi csodaszerek gyógynövények minden esetre

  • Szerző képe: Claudia Somi
    Claudia Somi
  • 2017. jan. 4.
  • 4 perc olvasás

A házi praktikák nagyon hasznosak, de a házi patikák még jobbak! Érdemes otthon tartani pár darab hasznos gyógynövényt, mert mindig jó, ha van megmentőnk. Az Aloe verától a kamilláig bármivel megtudjuk oldani a bajt. Legyen szó betegségről vagy égési sérülésről, mindig jó ha kéznél van egy-egy gyógynövény.

Aloe vera: (A sebek megmentője) Az aloe vera levele több mint 75-féle gyógyhatású anyagot tartalmaz. A benne található szaponinok például antiszeptikus tulajdonsággal és tisztító hatással rendelkeznek. A növény A-, C-, valamint E-vitaminban egyaránt bővelkedik, ennek köszönhetően segíti a kollagén képzést, valamint a sebgyógyulást. Ismerd meg, milyen egészségügyi szempontból előnyös tulajdonsággal bír a sokoldalú aloe vera! Az egészséges szövet a sérülésre gyulladással válaszol. Ez a folyamat a helyi vérellátás megváltozásával jár: az erek fala átalakul, ezáltal az immunrendszer sejtjei és molekulái áthatolhatnak rajta. A szervezet így segíti elő a véralvadást, a betolakodó mikroorganizmusok elleni védekezést és a gyógyulási folyamatot.

Elpusztítja a baktériumokat, vírusokat, gombákat. Ennek köszönhetően kiválóan használható égési sérülésekre. 80%-os sűrűségben pedig gombaölő szerként alkalmazhatod. A növényt önmagában is használhatod kisebb felületi bőrsérülések kezelésére. Tarts otthon aloe verát, szükség esetén egyszerűen vágd le a növény levelét, préseld ki belőle a gél állagú anyagot, majd óvatosan kend a sérült bőrfelületre.

Borsmenta: (A gyomor jó barátja) A borsmenta a leggyakrabban előforduló tünetek és betegségek leküzdésében is segítőtársad lehet, az orvosi kezelést is sikeresen kiegészíti, gyorsítja a gyógyulást. Ha utolért a megfázás, lélegezd be az illóolajat, vagy válaszd a belőle készült orrkenőcsöt. Rövid időn belül fellélegezhetsz, hiszen megszűnik az orrdugulás.

Gyulladáscsökkentő hatása által visszaadja az orrjáratok egészségét. Ha erős köhögés kínoz, ne feledkezz meg a borsmentatea gyakori fogyasztásáról, hiszen tágítja a hörgőket, és nyugtatja a gyulladt légcsövet. Legszívesebben elkerülnéd a hosszas utazást, mert szédüléssel, émelygéssel küzdesz? Akár a teát, akár az olajat választod a járműre szállás előtt, jelentősen enyhülnek a panaszaid.

Citromfű: (Utat tör a gyógyulás felé) A citromfű igazi csodaszer, számos jótékony hatását érdemes az utolsó cseppig kihasználnod. A citromfű vírusok elleni - antivirális - hatását kísérleti alapon igazolták, ide tartoznak a gyulladásgátló és antimikrobás hatások is. Ahogyan általában a citrusfélék, úgy a citromfű is kiválóan elbánik a vírusokkal, baktériumokkal. Ezért például influenzás, bacilusoktól hemzsegő időszakban érdemes a természet erejéhez fordulni, ugyanis a gyógynövény antibakteriális hatású. A belőle készült illóolaj kitisztítja a légutakat, és megszünteti a kellemetlen orrfolyásos, torokfájásos, köhögéses tüneteket. Így a nátha néhány nap alatt elmúlik.

A citromfűben nagy mennyiségben megtalálhatók az úgynevezett cseranyagok vagy cserzőanyagok, amelyekről köztudott, hogy a fehérjekicsapódást segítik elő. Ez a folyamat vékony védőréteget képez a nyálkahártyán, segítségével megszüntetőek a gyulladások és kitisztíthatók a sebek. A cseranyagokkal azonban vigyáznod kell, hosszas használatuk mellett májkárosodás is felléphet, így érdemes tényleg csak abban a néhány rendkívüli helyzetben bevetni.

Fokhagyma: ( A vírusok és a megfázások fő ellensége) Számos tudományos kutatás bizonyította az elmúlt években, hogy a fokhagyma segít megelőzni a koszorúér-betegségeket. Hatástalanítja a véralvadásban szerepet játszó fehérjéket, értágító tulajdonsága révén pedig csökkenti a vérnyomást. A kiváló fűszernövény segítségedre van a kórokozók - baktériumok, vírusok és gombák - elleni védekezésben.

A fokhagyma legfőbb hatóanyaga a komoly antibakteriális hatással bíró allicin, mely az emésztés során keletkezik a növényben lévő alliinból. Amennyiben szeretnéd elkerülni a baktériumok, illetve vírusok által okozott tipikus őszi betegségeket, még most emeld a fokhagymaadagodat!

Kamilla: (Kicsi virág, de erős) Ez az apró virág hatalmas erőket rejt magában. A kamilla nem véletlenül vált rendkívül népszerű gyógynövénnyé a történelem során. Nyugtató, görcsoldó és gyulladáscsökkentő tulajdonságaiból adódóan számos kellemetlen egészségügyi problémán segít. (Torok és mandulagyulladásnál hatásos! Inhalálva alkalmazd a kamillateát.)

Elsősorban a virágából készült tea hatékony a különféle panaszok esetén. A tea készítéséhez forrázz le két kávéskanál szárított kamillavirágot, áztasd öt percig, majd szűrd le. Napi három csészével is elfogyaszthatsz belőle, és nem is kell cukorral édesítened, a tea önmagában is kellemes ízű.

Menta: ( Ne csak a rágógumit keresd) A menta, melynek fantasztikus gyógyhatásával már az ókorban éltek, rendkívül fontos szerepet játszott az orvoslás története során. Alig volt olyan betegség, amelyen ne segített volna a növény, és a gyógyítás területeinek skálája az évszázadok folyamán egyre szélesebb lett. A mentafajok gyógyászatban alkalmazott levele legfontosabb anyagként illóolajat tartalmaz, melynek fő alkotóeleme a mentol. A valódi borsmenta illóolajában különösen nagy arányban van mentol, mely hűsít, fertőtlenít, oldja a görcsöket, valamint fokozza a vérkeringést.

Tudományosan elismert a menta belső alkalmazása gyomor-, bél- és epepanaszokra, a felső légutak hurutjaira, valamint a külső alkalmazás fájdalmak, elsősorban fejfájás enyhítésére. Gyomor-, bél- és epepanaszok esetén készíts mentalevelekből teát. Forrázz le egy teáskanál szárított mentalevelet egy csészényi vízzel, majd hagyd állni tíz percig. Kevés mézzel ízesítve fogyaszthatod.

Tönkölybúza: (Különleges termés, amit még alig ismersz) Az édeskés ízű tönkölybúzát, mely Ázsiából terjedt el az egész európai kontinensen, a keleti gyógyászat a hiányos táplálkozású ember tökéletes élelmiszerének tartja, emellett a székrekedés, a rossz emésztés, a vastagbélgyulladás és sok más bélbetegség gyógyítására alkalmazza, ugyanis nedvesíti a beleket, így lényeges mértékben javítja azok működését.

A tönkölybúza kiválóan alkalmas a búza helyettesítésére, már csak azért is, mivel a búzára allergiás embereknél a tönkölybúza nem vált ki ilyen reakciót, ugyanakkor dióra emlékeztető íze is különlegesebb, mint a búzáé. Egy az egyben felhasználhatod minden búzával és más gabonafajtával készített pékáruban, müzliben, lisztes ételben. Sok változatban árusítják, kapható tészta, pehely, kenyér, liszt vagy egész tönkölyszem formájában is.

Tőzegáfonya: (A felfázás többé már nem kín!) A hólyaghurut talán az egyik leggyakoribb nőket érintő betegség. A szebbik nem azért veszélyeztetettebb, mert a húgycső rövidsége miatt a kórokozók könnyebben jutnak el a hólyagig. A betegség kialakulásáért az E.coli baktérium tehető felelőssé, mely a húgy utak, illetve a hólyag falához tapadva elszaporodik, és gyulladást idéz elő.

A betegség kellemetlen tünete lehet a csípő, égő vizelet, az alhasi fájdalom és a gyakori vizelési inger. Különböző drogériákban és patikákban kapható tőzegáfonya tea és kapszula. A tőzegáfonya tea mellett vízzel kell pótolni a folyadék bevitelt. A tőzegáfonya összegyűjti a bacikat a víz pedig kitisztítja a húgy utakat.

Bodza: (Nemcsak nyáron sláger) Az édeskés aromájú növény évezredek óta kíséri az emberiség történetét: az angolszász köztudatból például máig nem veszett ki a növény varázserejébe vetett hit. A bodzabogyókból készült bort a népgyógyászat már évszázadokkal ezelőtt is használta természetes szívgyógyszerként. Nem véletlen, hiszen a nyár végén szedhető bogyók gyümölcssavakat, C-, illetve A-vitamint, flavonoidokat és antociánokat is tartalmaznak.

A bodza segít megőrizni az erek rugalmasságát, és enyhe vízhajtó hatású, így védi tested motorját. Sokan szenvednek a nyári időszakban a szénanátha kellemetlen tüneteitől. A bodza forrázata csökkenti az allergiás panaszokat, de segít a salaktalanításban is. Ha mégis sikerült összeszedned egy enyhébb légúti fertőzést, próbáld ki a bodza gyógyító erejét! A növény lazító, izzasztó tulajdonságának köszönhetően segíti a felépülést.


 
 
 

Comentarios


© eleterzesblog2023

bottom of page