Vörös szőnyegen: a vörös áfonya!
- Claudia Somi
- 2017. jan. 7.
- 2 perc olvasás
Nálam sztárként tündököl a vörös áfonya. Mostanában nagyon rákattantam, mert rájöttem: imádom ezt a bogyós gyümölcsöt! Az újévi fogadalmat megtartva, hogy idén vissza fogom magam a nagy kajálások terén, úgy döntöttem, hogy az édességeket és a sütiket lecserélem aszalt gyümölcsökre. Ha valami finomságra vágyom a kamra mélyén ott vár rám egy-egy aszalt gyümölcs. Ezért döntöttem el, hogy a nap sztárja a vörös áfonya legyen.
A vörös áfonyára is igaz, hogy minél színesebb egy gyümölcs, annál több értékes hatóanyag van benne, és az is, hogy azok gyümölcsök a legértékesebb vitaminforrások, amelyek termesztett változatukban is megőrzik "vad" tulajdonságaikat. Márpedig számtalan megőrzésre érdemes jó tulajdonsága van: egészséges, vitamindús, nyomelemekben és antioxidánsokban gazdag, ráadásul aromás, finom. Sok értékes ásványi anyagot tartalmaz, kalcium, magnézium, kálium, nátrium, vas, cink és mangán, foszfor is van benne. A-, B-, C-, és E-vitaminok gazdag forrása. Flavonoid-tartalmának köszönhetően érvédő hatású, csökkenti az infarktus kialakulásának veszélyét.

A szájüregben és a húgyutakon fellelhető egyes baktériumok ellen is bevethető a benne lévő baktériumölő proantocianidin miatt. A vizsgálatok során ugyanis azt tapasztalták, hogy ez a vegyület segít megakadályozni, hogy a húgyúti fertőzések leggyakoribb előidézője, az E. coli baktérium hozzátapadjon a hólyag falát borító hámsejtekhez.

A benne lévő nagy mennyiségű fenol antioxidáns hatású, erősíti az immunrendszert, véd a fertőzések ellen, érvédő és sejtregeneráló, méregtelenítő, akadályozza a kőképződést, a gyulladásos és daganatos megbetegedések kialakulását, így kiemelkedő a betegségmegelőző hatása.
Bárhogyan fogyaszthatjuk de a legjobb nyersen, turmixnak, gyümölcssaláta részeként, vagy sütemények mutatós díszítéseként. Az ínyencek savanykás aromája miatt szívesen használják mártásnak, szósznak, lekvárnak vadhúsok, sültek, rántott sajt mellé.


Amerikában juharszörppel ízesítve az ünnepi pulykasültek elmaradhatatlan kísérője. Szörp, dzsem is készül belőle télire, különlegesség az áfonyalikőr és a bor is. Fagyasztva és aszalva is tartósítható, ilyen formában a kereskedelemben is kapható. Bioboltokban áfonyalé, sőt, ma már kapszulás kivonat is beszerezhető. A vörös áfonya kivonata koncentráltan tartalmazza a gyümölcs jótékony egészségvédő hatóanyagait.


A vörös áfonya, vagy az abból aszalt, főzött termékek, gyümölcskivonatok fogyasztását különösen ajánlják azoknak, akik gyakran szenvednek húgyúti fertőzésben, vagy más betegségük (például prosztatagondok, vesebetegség, diabétesz), esetleg tevékenységük (úszósport) miatt veszélyeztetettek. Az érrendszeri betegségek érintettjeinek is fokozottan ajánlható a vörös áfonya, például jelentős túlsúly, magas vércukor, zsír anyagcsere-zavarok, érelmeszesedés, magas vérnyomás esetén.

A vörös áfonya koncentrátum rendszeres, huzamos, nagy mennyiségű fogyasztásával kapcsolatban érdemes figyelembe venni annak a vizsgálatnak az eredményét, amely szerint nagy adagban történő alkalmazása megnövelheti a vizelet oxalát-tartalmát, így a vesekő kialakulásának veszélyét. Így azok számára nem ajánlott a tartós fogyasztása, akiknek családjában már előfordult kalcium-oxalátos vesekő.

Nemcsak a vörös áfonya termése, hanem a levele is jótékony hatású: teáját vesetisztításra, húgyúti fertőtlenítőszerként ismerik a természetgyógyászok. A vörös áfonya leveleiből készített főzet húgyúti fertőtlenítő, valamint vesetisztító hatású. Az ajánlott adagolást azonban érdemes betartani, mivel a főzet nagyobb mennyiségben fogyasztva irritálhatja a gyomrot.
ความคิดเห็น