top of page
Keresés

Téli hidratálás: a test és a lélek megmentője

  • Szerző képe: Claudia Somi
    Claudia Somi
  • 2017. jan. 21.
  • 3 perc olvasás

Ugye tudod, hogy nem csak nyáron kell gondoskodnod a napi folyadék bevitelről? Bár nincsen 37 fokos forróság, viszont a hideg időben se szabad megfeledkezned a napi szükséges 2 literről. Igaz télen nem nagyon kívánjuk a hideg italokat, de ugyanúgy a forró italok esetében is fontos a folyadék. Nem szabad elhanyagolni, mert súlyos következményei lesznek legyen szó kiszáradásról, vagy az eszmélet vesztésről. A bőrünk is megjárja, sőt a belső szerveink is sikítanak majd egy kis vízért! A vesénk is totál kikészül, ha nem tud dolgozni rendesen. Tudom sokszor említettem már az előző posztokban, hogy rengeteget kell inni. Mostanában elég sűrűn látom az ismerőseim körében, hogy alig isszák meg a 2 litert, sajnos úgy gondolják, hogy a fél liter is elég ezzel le van tudva a napi folyadék..... (Főleg az alkoholból)

Amit azonban a legfontosabb fejben tartani: sok mindent megtehetünk, hogy bőrünket kívülről kényeztessük, azonban az igazán sokáig tartó fiatalos bőr titka az egészséges életmód. Rengeteg gyümölcsöt és zöldséget kell fogyasztanunk, így kerüljük az alkoholt és a cigarettát.

Beszéljünk a bőrünkről. Télen nagyon fontos az extrém hidratálás, különben a bőrünk fagyáshoz hasonló tüneteket fog művelni. Kiszárad, húzódik, megreped és piros lesz, legrosszabb esetben elkezd hámlani. A bőrünk nagyon kivan téve a hideg mínuszoknak, így nagyon kell vigyázni rá! Az erős szél és a hideg levegő a fő ellenségünk. Ezért ha tudunk, vegyünk fel kesztyűt és sapkát, sálat. Ha az orrod nagyon fázós nyugodtan húzd felfelé a sáladat. Nem ciki a buszmegállóban így állni. Legalább megvéded az orrnyálkahártyádat a kiszáradástól. A láb ugyan nincs szabadon, de a hideg, főleg esős időben nem mindegy hogy milyen cipőt választunk. A vékony talpú cipőkkel az a baj, hogy nagyon hamar átengedik a talaj felől érkező hideg hőmérsékletet. Így viszonylag rövid ácsorgással, hidegben való sétálással könnyen felfázhatunk, és fagyási sérüléseket szerezhetünk a lábra. Így a téli időben ne csak arra figyelj, hogy mennyire divatos a csizma, hanem, hogy milyen vastag a talpa.

A bőrünk védelmének aranyszabályai:


1. Óvatosan a forró vízzel és a szappannal, ugyanis mindkettő szárítja a bőrt! Különösen a „téli viszketéssel” küzdőknek ajánlott a langyos vizes, gyors zuhanyozás nem irritáló készítménnyel, javasolt szappanmentes szappannal fürdeni. Utána bőséges krémezés ajánlott.


2. Ne vigyük túlzásba a bőrtisztítást! Ez ugyanis „leradírozza” a bőr természetes hidratáltságát. Napi egyszeri fürdés tökéletesen elég, sőt, a karokat, a lábat és a törzset nem is kell feltétlenül szappanozni, vagy tisztítószerrel dörzsölni, az öblítés is megteszi.

3.Télen is védekezzünk a nap káros hatásai ellen! A 15 faktoros naptejek a mindennapi kint tartózkodáshoz elegendőek, de ha például szabadtéren sportolunk, ennél erősebb védelemre is szükség lehet. A túl sok és túl erős sugárzásnak kitett bőr a korai öregedés jeleit mutathatja és megnő a bőrdaganatok kialakulásának esélye is.


4. Párásítsunk! A száraz levegő nedvességet von el a bőrtől, ezért a szobai párásítók jó szolgálatot tehetnek télen. Ezeket azonban rendszeresen tisztítani kell és cserélni a vizet, hogy elkerüljük a penészgombák megjelenését.


5. Óvakodjunk az extrém hidegtől! A hideg bőrelváltozásokat okozhat, érzékenyebbeknél, kisgyermekeknél akár fagyási sérüléseket is. Azonnal forduljunk orvoshoz, ha megváltozik a kezünk vagy a lábunk színe, ha fájdalmat vagy érzéskiesést tapasztalunk.

6. Ha egész évben elhanyagoltuk volna a kéz és arcápolást, akkor ezt most semmiképpen se tegyük. Télen arcunk, kezünk kevésbé alkalmazkodik a hideghez. Hamar kipirul, kiszárad, viszket, és mint tudjuk egy szép női arcnál és kéznél nincs szebb.


7. A bőrünk sokat elárul arról, hogyan étkezünk. Mi magunk is megfigyelhetjük, milyen ételek milyen hatással vannak rá, és ennek megfelelően tudjuk alakítani az étrendünket. Általánosságban elmondható, hogy az egészséges étkezés, a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása a bőrünkre is jó hatással van. Bőrbarát ételnek számítanak a lenmag, olívaolaj, dió, citrom, paradicsom, sárgarépa vagy a brokkoli.


8. Télen használhatjuk a táplálóbb és zsírosabb éjszakai krémet vagy a kedvenc termékcsalád intenzívebb bőrápolóját nappalra. Az éjszakai krém kizárólag jól felszívódó anyagokból álljon (a korszerű krémek már ilyenek), hogy ne akadályozza a bőr légzését. Az éjszakai krém alá vigyük fel a krémhez tartozó szérumot, ezzel tápláljuk bőrünket.

9. Feltétlenül ügyeljünk babák és kisgyerekek bőrének védelmére. Bőrük sokkal érzékenyebben reagál a hidegre és a szélre, ezért mindig kenjük be zsíros krémmel, mielőtt a szabadba megyünk.


10. Gyakrabban szaunázzunk! Ha a szaunában hígított borsmenta vagy eukaliptusz illóolajat párologtatunk (töményen nem szabad a kőre önteni, csak pár cseppet vízzel keverve) a meghűléses betegségek ellen is felvértezhetjük magunkat.


11. A megszokott balzsamok ugyan hidratálást nyújtanak és ragyogóvá teszik ajkunkat, de a fagyos napokban ez kevés. Az ajak bőre nagyon érzékeny és vékony. És mivel faggyúmiriggyel sincs „felszerelve“, a téli időszakban nagyon gyorsan kiszárad, repedezik és lehámlik. Az ajakrepedezés gyakran eléri az ajakkontúrt is. Sajnos így a rendszeres hidratálást követően sem biztos, hogy teljesen regenerálódik a bőr. Az ajkak ismétlődő kiszáradásakor és repedezésekor a kontúr környékén az enyhe ráncok megmaradhatnak az arcbőrön.Ezért legyen mindig nálad tápláló ajakbalzsam! Ez a fiúkra is vonatkozik! Különböző drogériákban lehet kapni férfiaknak készült ajakbalzsamot. Tessék komolyan venni az ajakápolást, mert nem szép látvány egy kiszáradt, sebes száj.


Vigyázzatok magatokra és a bőrötökre télen! :)







 
 
 

Comentarios


© eleterzesblog2023

bottom of page