Az úszás a szenvedélyem
- Claudia Somi
- 2017. jan. 26.
- 3 perc olvasás
Nagyon szeretem az úszást, így gyerekkorom óta rendszeresen járok a Kispesti Uszodába. Ott tanultam meg úszni és az úszómesterek még jobban megszeretették velem ezt a sportot. A mellúszástól a gyorsig mindent megtanultunk. A pillangó kivételével mindent tudok már. A mai napig is megmaradt az úszás iránti szeretetem. Ha időm és kedvem engedi mindig elmegyek egy kicsit mozogni. Miért jó úszni?

Jó ha tudod: az úszás élettanilag az egyik legkiválóbb aerob mozgásforma! Pozitív élettani hatásai miatt, szinte minden korosztály számára ajánlott. Technikája ráadásul viszonylag könnyen elsajátítható. A test vízen tartásával a tartóizmok is feszesednek, a dinamikus láb- és karmunkával a végtagjaink sem lustulnak el, s mivel az úszás minden formája egyenes törzset igényel, a has- és hátizomzatunk is erősödik általa. Ami pedig a legnagyobb különlegessége más sportokhoz képest, hogy ez az egyetlen, mely légzésszabályozásra kényszerít és tágul a tüdőnk általa (az úszásnemtől függetlenül az egyes kartempók kiválóan szabályozzák, akaratunktól függetlenül is ritmizálják a levegővételt) így megnő annak a kapacitása.

A tüdőtágulással egyidejűleg pedig a szív- és érrendszerünk is erősödik a keringés javulása végett, főként, hogy a vízszintes testhelyzet még inkább javítja az agy vér és oxigén ellátását. Továbbá több és más mozgásélménnyel gazdagít, finomítja az koordinációt, fejleszti az állóképességet és a ritmusérzéket, javítja az általános erőnlétet és az egyensúlyérzéket, s elősegíti a már említett összehangolt mozgás képességének elsajátítását. A vízben való mozgást nem lehet egyenes, merev testtel kivitelezni, mindened tekergőzik, mozog, így az úszás segítségével a rugalmasságodat is megőrizheted. Ezt nem azt jelenti, hogy nem kell bemelegítened, majd elnyújtanod úszás előtt és után, de azt igen, hogy sok sportnál jobban megőrzi az ízületeid frissességét. Alkalmas ugyanis az ülőéletmód okozta rossz tartás megelőzése és javítására, s a gerinc stabilan tartására is a gerincferdülés és csigolyakopás elkerülése és/vagy korrigálása végett. Nem csoda hát, hogy a porckorong problémák előbb utóbb sokakat utolérnek. És az egyetlen módszer annak megelőzésére, ha aktívak maradunk.

Ráadásul sokkal kellemesebb időtöltés az uszoda felkeresése, mint az orvosról orvosra való járkálás. A legjobb megoldás pedig mindenképpen kitartást és rendszerességet igénylő sportág, amely űzését soha sincs túl késő elkezdeni, hiszen a végzésében nagy segítséget jelent a víz felhajtóereje, mely tehermentesíti a gerincet és a lábakat, így mozgásszervi elváltozások elkerülésére és a már kialakult problémák kezelésére is remekül használható mozgásforma, akár idős korban is. Ugyanezen okból kifolyólag ízületi panaszok és csontritkulás orvoslására is kiválóan alkalmas, hiszen a vízben a testtömeg csekély része nehezedik a beteg ízületre, csontra, s az is optimális terheléssel és meghatározott távon.
Az ideg-izom koordináció rendbe hozásával, s az által, hogy egyenletesen dolgoztat meg szinte minden izmot, megedzi a csontozatot, s csökken a csonttörés lehetősége is. Mindezeken ellenére viszont az uszodába járás remek alkalmat nyújt a szocializálódásra is, s ez által a depresszió orvoslására, hiszen az úszás során rengeteg boldogsághormon szabadul fel. A víznyomás masszírozása nyugtatóan hat, s elűzi a stresszt és a feszültséget. Hiszen a vízben az ember csak magával van elfoglalva, persze testmozgást is végez, de közben élvezheti a víz ringatását is. A hullámzás moraja pedig úgy nevezett relaxációs állapotba juttatja az embereket, így az úszás egyfajta meditációnak is tekinthető.
Csak akkor megy jól az úszás, ha elsajátítottuk a megfelelő technikát. Teljesen mindegy, hogy melyik úszásnemet választjuk. A mell-, a hát- és a gyorsúszás pozitív hatása között nincs lényegi különbség. Ajánlatos lassan, de hosszabb ideig úszni, minimum 20 percig, megállás nélkül. A bemelegítés és a levezetés nagyon fontos.

Az úszás további pozitív hatásai:
Az úszás az edzőteremben végzett testmozgásnál 12-szer hatásosabb, hiszen megmozgatja a test összes belső izmát, emellett fejleszti az állóképességet és növeli a mozgékonyságot.
Úszásnál figyelni kell a légzésre: ez az egyetlen sport a világon, amely légzésszabályozásra kényszerít – emiatt a légző szervrendszer is fejlődik. (Egy 2007-es tanulmány szerint a gyenge tüdőkapacitás összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel. Számos kutatás igazolja viszont, hogy akik rendszeresen úsznak, azok tüdeje jobban hasznosítja az oxigént, így nem fulladnak ki olyan hamar. Az úszás hatásai között megemlítendő, hogy fejleszti és gyorsítja az anyagcserét, a szív-és érrendszer működését képes pozitívan befolyásolni, melynek következtében javul a szövetek és sejtek oxigén-ellátása.)
Az úszás fokozza a szellemi teljesítményt, a kiváló iskolai teljesítmény főleg gyermekkorban tűnik ki.
Fogyókúrázóknak is ajánlott, hiszen az úszás hatásai közt kiemelkedő, hogy az emberi szervezet 500-700 kalóriát éget el óránként úszás közben.
Úszás során nyúlnak az izmok, a gerincnek stabilitást biztosít.
Az úszás asztmás betegek számára a tünetek enyhítésére ajánlott, hiszen jótékony hatása van a légzésszabályozásra.
Csontritkulás esetén az úszás javítja az ideg-izom koordinációt, segít megelőzni a csonttöréseket.
Úszás során a sportsérülések valószínűsége elenyésző.
Csodaszer a hátfájásra.
Comments