top of page
Keresés

Méregtelenítés? Bőrszépítés? A válasz: szauna!

  • Szerző képe: Claudia Somi
    Claudia Somi
  • 2017. jan. 29.
  • 3 perc olvasás

A szaunázás alapvető pozitív egészségügyi hatása köztudottan a méregtelenítés. Ez valóban így van, ugyanis a kiizzadt vízmennyiséggel rengeteg méreganyag is távozik a szervezetből. Emellett egy másik előny éppen abból ered, hogy a melegben eltöltött idő fokozott terhelést ró a szívre. A vérkeringés igénybevétele ugyanis edzi a szívet. Ezenkívül a szaunázás az immunrendszert is nagyobb terhelésnek teszi ki, ezáltal ezt is erősíti. A légzésre is hatással van, ami ugyancsak fokozódik, a levegő vételek gyorsabbak és felületesebbé válnak. A légzőrendszer egyes jellemzői, mint például a vitál kapacitás, vagy a légtérfogat javulnak, emellett a légcsere is hatékonyabban működik, bár természetesen ezek a szaunázás után lassan visszaállnak az eredeti értékekre. Egyes felmérések azonban azt bizonyítják, hogy hosszútávú hatások is vannak, a rendszeresen szaunát használók között például kevesebben számoltak be felső légúti hurutról.

A szauna jó hatással van a bőrre, hatásos ellenszere az álmatlanságnak. Sportolók sem véletlenül töltenek sok időt a melegben, egyrészt ez segít a bemelegítésben, másrészt levezetésnek sem utolsó, hiszen relaxál, ezenkívül enyhíti az izomlázat is. A finneknél sokszor receptre írják fel az orvosok a szaunázást, szerintük ez még az agyműködésre is ösztönzően hat. A szaunázást tehát az orvosok is ajánlják, a lényeg, hogy mértékkel csináljuk. Igyunk közben sok vizet és egyszerre ne töltsünk el túl sok időt a forró kabinban. A szaunázás nem ajánlott magas vérnyomásban szenvedőknek, epilepsziásoknak, súlyos szívbetegeknek, és visszérproblémákkal küzdőknek, illetve gyerekeknek hatéves korig. Teli gyomorral, közvetlenül étkezés után, és alkoholos állapotban se kezdjen el senki szaunázni!

Szauna fajták:

Finn szauna: Európában ez a legelterjedtebb. Burkolata fából készül, benne egymás fölött 2-3 padsort helyeznek el. Kezdőknek érdemes a legalsó padon elhelyezkedni, mert ott van a legkevésbé meleg. Manapság a legtöbb szaunában a fafűtéses helyett már elektromos kályha van. A finn szaunát nevezik száraz szaunának is, a víz mégis alapvetõ szerepet kap benne. A kövekre vizet locsolva megtapasztalható a száraz és párás levegőváltakozásának élménye, amitõl felfrissül a test. A finn szauna egészségre kifejtett jótékony hatása mellett közös társasági élményt is jelent.

Füstszauna: A füstszauna szinte mindig egy különálló kis faház, amelyben egy tűzhely található. Kéménye nincs. A tűzhelyen befűtenek, és a füst a helyiségen keresztül az ajtón át távozik. A szaunázást csak 3-4 óra múlva lehet megkezdeni, amikor a tűz már nem füstöl, csak parázslik. A helyiség belseje ilyenkor tele van korommal, amire ügyelni kell leüléskor. A füst és a korom jellegzetes illatot ad a szaunának, ami annak egyedi, különleges légkörét teremt. Hatása megegyezik a finn szaunáéval. Manapság nagyrészt turista látványosság.

Infraszauna: Az infraszaunát sokan azért kedvelik jobban, mert hőmérséklete nem éri el a kilencven Celsius fokot. Itt a test melegszik fel a kabinban, a levegõ csak kis mértékben, ezért ez a szaunafajta jobban kíméli a szívet. Az infravörös hőkabinban a napsugárzás összetételéhez hasonló sugárzási hő éri a testet. A sugarak hőenergiává alakulnak, a vérkeringéssel pedig minden szervhez eljutnak. Az infraszauna kedvező hatással van különbözõ betegségekre, és kitűnő fájdalomcsillapító hatású. A finn szauna 70-100 °C-os hőmérsékletéhez képest az infraszaunában csupán 30-65 °C van.

Bioszauna: A szervezet számára kevésbé megterhelő, 40-50 Celsius-fok melegre és 20-40 százalékos páratartalomra beállított bioszauna lazító, vagy éppen élénkítő hatású - attól függően, hogy milyen kiegészítõ kezeléssel együtt alkalmazzák. Járulékos kezelésként nyugtató színterápiát, és illóolajokat is használnak. A különbség az, hogy a bioszaunában 20%-os a páratartalom, így a pórusok jobban megnyílnak, a bőr könnyedén tisztul. Bioszauna lehet hagyományos finn típusú, infra kabin, kültéri szaunaház és kombikabin is.

A szaunázás legfontosabb szabályai:

1. Szaunázás előtt ajánlatos lezuhanyozni, így eltávolítva a bőr felszínén lerakódott szennyeződéseket, hogy könnyebbé váljon a méregtelenítés.

2. Nem ajánlott alkoholfogyasztás, vagy közvetlenül étkezés után szaunázni, ez túlzottan megterheli a szervezetet, és rosszullétet is okozhat!

3. Szaunázás előtt érdemes minden fém ékszert levenni, mert a nagy hőségben átforrósodhatnak.

4. Nyilvános szaunában használj papucsot és törölközőt. Higiéniai okokból a törölközőt mindig tedd magad alá.

5. Amikor először mész szaunába, az ajánlott hőmérséklet 70-90 °C körül legyen, de semmiképpen ne legyen több 100 °C-nál.

6. Csak addig legyél a szaunában, míg jólesik a meleg. Kezdőknek ajánlott a legalsó padokra ülni és csak fokozatosan emelni a benntartózkodás idejét.

7. Ha már túl melegnek érzed a levegőt, akkor érdemes kimenni, és lehűteni a testet.

8. A szaunában nem szokás sem enni, sem inni.

9. Szaunázás után zuhanyozz le (meleg vízzel), és törölközz szárazra. Ajánlatos rendesen felöltözködni, mert ilyenkor nagyobb a megfázás veszélye.

10. Szaunázás után érdemes negyed órát pihenéssel, relaxálással tölteni, így a szervezetnek marad ideje regenerálódni.

11. Szaunázás után, mindig pótoljuk az ásványi anyag-és folyadékveszteséget szénsavmentes ásványvízzel, gyümölcslével, teával.

12. Érdemes elég időt szánni a szaunázásra, és az utána következő pihenésre is.

13. Sportolni, úszni csak szaunázás előtt szabad, utána vagy közben nem, nagyon megterhelné a szervezetet.

14. Lázasan, gyulladásos állapotban nem szabad szaunázni. Ha egészségügyi problémád van (például visszeresség, magas vérnyomás), kérd ki szakorvos véleményét a szauna használatáról.


 
 
 

Comentários


© eleterzesblog2023

bottom of page