Így gondozd a kacsódat! Tippek és trükkök a kézápoláshoz
- Claudia Somi
- 2017. febr. 12.
- 3 perc olvasás
Tűnhet az arc fiatalabbnak, ha a kéz bőrének ápolása nem kap kellő hangsúlyt, akkor árulkodni fog a korról, sőt! Nem véletlenül hordtak régen a hölgyek csipke kesztyűt, így próbálták elrejteni öregedő kézfejüket. A kezet is számos környezeti hatás éri, ezért napjainkban sokan küszködnek a száraz kéz problémájával. Legtöbb ember mindig a másik kezét nézi meg először. Az áruházakban is sokszor a pénztárosok kezét szoktam nézni, hogy mennyire ápolt. A nőknél és a férfiaknál is fontos az ápolt kéz látványa.

A száraz, repedezett kéz oka a helytelen kézmosás is lehet! Figyelj arra, hogy miután alaposan kezet mostál - eltávolítva a szennyeződéseket – töröld szárazra a kezeidet! A nedvesség nem csak a baktériumok táptalaja, de a vizes bőr a legkisebb szellő hatására is könnyebben kiszárad. Ha irodában dolgozol, akkor se hagyd figyelmen kívül, hogy jól megszárítsd a kezedet, mert a klíma vagy akár egy nyitott ablak is szárazságot okozhat. A papírral való érintkezés is kézszárazságot eredményez. Mindennap papírokkal dolgozok, legtöbbször irattározás közben sérül meg a kezem. Valamikor megvág a papír vagy a zsineg vágja meg a bőrömet. Így munkavédelmi kesztyűt kell felvennem, hogy ne sérüljön meg jobban a kezem. Pár kollégám átvette tőlem eme módszert, mert viccen kívül a papír néha gonoszkodik a bőrünkkel.
Így minden bőrfelületnél, a kézápolás során is fontos szerepet kap a megelőzés.
A száraz kéz problémáját és a bőr öregedését többek között itt is a vízhiány okozza. Nem lehet elégszer elmondani, hogy figyelj az elegendő folyadékbevitelre. Igyál naponta minimum 2 liter ásványvizet vagy gyógyteát. Táplálkozz helyesen és egészségesen, hogy belülről támogasd bőröd és kezeid szépségét.

Fontos a kéz bőrének védelme a környezeti hatások és a vegyszerek, mosó- és tisztítószerek ellen is. Takarításkor viselj gumikesztyűt, és rendszeresen kenegesd kezedet szilikon, méhviasz vagy paraffin tartalmú védőkrémmel. (Amikor takarítok a fürdőszoba takarításhoz gumikesztyűt veszek fel. Vannak vegyszerek, amik sajnos csípik a megviselt száraz bőrömet.)

4 KÉZZEL fogható tünet, amit magadon tapasztalhatsz:
1. Érdes, egyenetlen bőrfelszín, simításakor apró barázdák állnak a puha érintés útjába a kézszárazságnak vannak fokozatai, de a tél közeledtével szinte azonnal pikkelyesre száríthatod.
2. Először csak kipirosodik, majd bereped, és sokszor vérezni kezd. Még a puha érintésre is fájdalmasan kapod vissza a kezed.
3. A kéz bőre igen finom és vékony, így a hideg és a fagyos szél azonnal csontig hatol. Gyakran nem viselünk kesztyűt, mert otthon vagy a kocsiban maradt, így teljesen védtelen, ilyenkor a bőrbetegségek, az ekcéma és pikkelysömör tünetei is felerősödnek.
4. Az sem segít kezünkön, hogy a hidegből azonnal a fűtött szobába toppansz, ahol a kellemesen száraz, meleg a levegő, ami azonnal szárítja a kézbőrét az embernek.
De van rá megoldás!
A téli kézápolás 6 alapvető szabálya, hogy érintésed puha bársonyos maradjon:
1. A legszükségesebb helyzetekben legyen csupán „meztelen” a kezed, egyébként viselj kesztyűt a hideg időszakban. Ha kint dolgozol, akkor nem árt beszerezni egy ujj nélküli darabot.
2. A kinti hidegben kerüld a gyorsan párolgó kézfertőtlenítőket!
3. Ha átfagyott a kezed, csak lassan melegítsd fel, ne dugd forró víz alá, mert eltávolítod a maradék lipid réteget is róla, ami természetes módon védi azt. Helyette dörzsölgesd, mozgasd az ujjaidat.
4. A gyakori kézmosást natúr szappannal, vagy folyékony szappannal végezd. (Főleg a bőrkímélőt válaszd, nem jó ha a szappan még jobban rátesz a szárításra!)
5. A heti testradírozásból a kezedet se felejtsd ki. Ezzel eltávolítod a száraz bőrfelesleget, segítve a megújulást, majd növényi olajos pakolást tegyél rá.
6. Fontos a mindennapi ápolás, erre válassz egy jól felszívódó, hidratáló, de tápláló olajokat is tartalmazó kézkrémet, amit kimondottan erre az időszakra ajánlott.

Kezünk vérkeringése is meghatározza a kézbőr egészségét. Amikor a kéz bőre lilás vagy pirosas, akkor tudjuk, hogy probléma van a vérkeringéssel. Erre a problémára is van természetes kézápolás módszer. Az egyik nagyon jó kézápolás módszer elégtelen vérkeringésre a váltakozó hőmérsékletű kézfürdő. Ilyen esetben legalább háromszor váltsuk a meleg és a hideg vizet, és mindig a hideg vizes öblítéssel zárjuk a műveletet.

A másik megoldás a masszírozás, amelyhez vagy levendulavizes természetes kézkrémet, vagy masszázskrémet használjunk. A masszírozást saját magunknak is végezhetjük, akár az esti filmnézés időszakára is beiktatható, amikor amúgy sem használjuk a kezünket. Még jobb a váltakozó kézfürdő után végezni a masszírozást.
Csakúgy, mint az arcápolás során, a kézápolás is megköveteli az egészséges táplálkozást, a megfelelő mennyiségű vitamin és ásványi anyag bevitelét, valamint a kellő mennyiségű folyadék elfogyasztását.
Olykor a kéz szárazsága egyszerű okra vezethető vissza, mint amilyen például a nem elegendő mennyiségű folyadékfogyasztás. A kirepedezés akár vitaminhiány jele is lehet. Szervezetünk működése, annak egészsége nyomot hagy bőrünkön, és ez alól kezünk sem kivétel. Mivel kezünk sokkal több veszélynek van kitéve, ezért a szervezeti rendellenességek, a rossz emésztés és más betegségek a kézen sokkal jobban meglátszanak, mint más bőrfelületeken. Fogyasszunk rendszeresen nyers zöldséget, igyunk elegendő tiszta vizet és hanyagoljuk a készételeket. Ezek a változtatások sokkal könnyebbé teszik a kézápolás nehézségeit, néhány hét után szemmel látható lesz a változás.
댓글