Szép Manikűr Szakszerűen
- Claudia Somi
- 2017. febr. 18.
- 3 perc olvasás
A szép köröm titka a változatos, vitamindús táplálkozáson, az elegendő folyadékbevitelen és néhány apró szabály betartásán kívül – mint például ne rágjuk a körmünket, ne tépjük és ne vágjuk a körömágy bőrét. A kéz kényeztető ápolása kézmosással kezdődik. Kezed csak langyos vízben, kímélő szappannal mosd! Alaposan töröld meg, különösen hideg időben. Házimunkához használj gumikesztyűt! A víz és az erős tisztítószerek kilúgozzák a kéz finom bőrét, és durvává, érdessé teszik. A napjainkban kapható kézkrémek gyorsan felszívódnak, nem zsírosítanak, és láthatatlan kesztyűként védik a kezeket. Sok termék véd a szabad gyököktől és az UV-sugárzástól, mások gyorsítják a sejtmegújulást vagy vitaminokkal táplálják a bőrt. Az érdes bőrnek sokat segítenek az intenzív kúrák. Léteznek azonnali hatású pakolások a kézre. Különös puhaságot kölcsönöz a kéz, ha vastagon be krémezed és éjszakára egy pamutkesztyűt húzol rá. Ennek változata a drogériákban kapható ápolókesztyű, melynek hatóanyagai az éjszaka folyamán folyamatosan beszívódnak a bőrbe. A krémes ápolás mellett kezünknek extra adag szeretetre is szüksége van. Különösen ajánlott azoknak, akik sokat gépelnek.

A köröm tisztítása
A könnyebb kezelhetőség érdekében áztasd a körmeidet meleg vízben! Így megpuhul a köröm és a bőr, tehát egyszerűbben lehet dolgozni rajta. Ha ki volt festve a körmöd, akkor az első lépés a tisztítás, a régi lakkot eltávolítod körömlakklemosóval. Ha vágod a körmeidet, akkor mindenképpen körömvágó ollót használj az esetleges sérülések elkerülése végett. Ha nem szereted az ollót, akkor használj körömvágó csipeszt. Ha pedig nem vágod, csak reszeled a körmöket, akkor a reszelés mindig kifelé történjen, nehogy megsérüljön a köröm felszíne.
A köröm ápolásához hozzátartozik a körömágy bőrének eltávolítása. Ezzel érdemes óvatosan bánni, mert bőrünk ilyenkor könnyen megsérülhet. Amennyiben nem vagy biztos a műveletben, inkább bízd ezt a szakemberre!

Azt sem árt tudni, hogy ha valaki egyszer elkezdi kivágni a körömágy bőrét, onnantól kezdve ez folyamatos munkát igényel. Ráadásul, ha nem megfelelően végezzük a felesleges bőr eltávolítását, akár körömágygyulladás is kialakulhat. A nehézségekre való tekintettel érdemes inkább a körömágy bőrét erre használatos eszközzel vagy pálcikával visszatolni. Legvégül a köröm polírozása következik, amellyel fényessé és simává a teheted körmeidet. Ha megvagyunk a köröm tisztításával, akkor következhet a köröm ápolása.
Szerencsére ma már rengeteg kéz és körömápoló termék kapható. A krémek többsége vitaminokat és bőrnyugtató anyagokat is tartalmaz, melyek segítséget nyújthatnak a körömágy ápolásában.
Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a belső ápolásról sem! Ha a szervezetünk nem kap elég cinket, akkor körmünk vékony lesz, töredezni fog, sőt a megjelenő fehér foltok is erre utalhatnak. A köröm árulkodik a kelleténél alacsonyabb kálcium, C-vitamin és folsav szintünkről is. Ezek mellett a törékeny, merev, lassan növő körmök kezelésében jó hatású lehet az A-vitamin szedése.
Hódít a műköröm
Napjainkban egyre nagyobb teret hódít a különböző műkörmök használata. Ezzel kapcsolatban fontos szem előtt tartanunk azt, hogy a szarulemezre való felhelyezés, ragasztás során, valamint a levételkor is sérülhet a körömlemez.



Tisztán tartása nagyobb körültekintést igényel, és a hosszabb körmök használata során a körömágy is sérülhet. Ma már többféle műköröm építési technika létezik, a hagyományos módszereket egyre újabbak váltják fel. A modernebb eljárások során UVA-fényre kötő, akril-észter tartalmú ragasztóanyaggal rugalmas körmöt lehet létrehozni. További előnye a régi körömépítési módszerekkel szemben, hogy az eljárás szagtalan, portalan, a műköröm felfekvése hézagmentes.
Ha orvosi segítség kell
Amennyiben a körömlemez elszíneződését, töredezését vagy bármilyen eltérését észleljük, forduljunk bőrgyógyászhoz, hiszen az elváltozás hátterében számos ok állhat, így a bőrbetegségek egy része a körmöket is érinti. Szakember számára sok információt hordoz a körmök állapota.





A különböző színeltérésekből például olyan belgyógyászati betegségekre következtethet, mint a szívbetegség, keringési zavarok, karolinémia (a karotin nevű elővitamin felszaporodása a vérben), foglalkozási ártalmak stb. Természetesen vannak olyan esetek, melyeknek hátterében veleszületett eltérés áll (ekkor a családban többeknél látható hasonló elváltozás). Megoldásukban gyakran csak átmeneti eredményt lehet elérni, ilyen például a kanálszerű köröm, amikor a körömlemez elvékonyodik, közepén öblösen besüpped.



A körmök törékenysége, letöredezettsége külső ártalmak – vízben való gyakori áztatás, körömlakklemosó, illetve egyéb vegyszerek gyakori használata – tönkre teheti a szarulemezt, amely fénytelenné válik, berepedezik, könnyen letörik.
Legegyszerűbb a megelőzés: a gumikesztyű viselése. Különböző körömápoló olajok, emulziók kaphatóak, melyek a rendszeres körömápolás fontos kiegészítői. A kézfej hidratálókrémmel történő ápolása szintén előnyös, különösen hosszan tartó házimunka előtt és után.
Comments