top of page
Keresés

Kínzó izomláz ami meggyötör

  • Szerző képe: Claudia Somi
    Claudia Somi
  • 2017. febr. 25.
  • 3 perc olvasás

„Ha nincs izomlázad, nem edzettél elég keményen” –mondják az ismerőseim, amikor izomlázam van. Igazuk van? Ha nincs izomlázam, legközelebb növelnem kell a terhelést? Vagy pihentessem és egy hétig ne mozogjak? Hihetetlen, de rengetegen hagytak már fel a testépítéssel és más sportokkal, csak azért, mert edzés után másnap izomlázat éreztek. Puhány emberekre nincs szüksége ennek a sportnak. Ha izomlázunk van, kezeljük helyén a dolgot: pihentessük akár egy hétnél is tovább azt az izmot, amíg teljesen el nem múlik a fájdalom. Ha érzed, hogy elmúlt a fájdalom, akkor nyugodtan lehet folytatni a mozgást!

Izomláz? Az mi?

Hogy mi áll a tünetek mögött, azt régóta vitatják. Korábban a mozgás közben fellépő relatív oxigénhiány miatt keletkező tejsavat okolták. Az izomláz valódi okozói a terhelés hatására kialakuló mikrosérülések. Ezek a kis szakadások izomrostjainkban keletkeznek, és az így fellépő gyulladás okozza az izomlázat kísérő fájdalmat.

Ilyenkor ugyancsak felszaporodnak az anyagcseretermékek, ami szintén közrejátszhat a jelenség kialakulásában.

Napjainkban háromféle okot is emlegetnek, az izomláz felbukkanásáért:

1. Tejsav: Az ismert magyarázat szerint az izomlázért a túlterhelés miatt az izmokban felgyülemlő tejsav a felelős. Ez a vegyület oxigénhiányos állapotban keletkezik, amikor az izom elegendő oxigén hiányában a tápanyagokat energetikailag igen kedvezőtlen módon tudja felhasználni: a glukóz bomlásából származó piroszőlősavat tejsavvá redukálja. Ilyenkor az izmok anyagcseréje romlik, és a felszaporodó tejsav akadályozza az izmok összehúzódását, továbbá a sav-bázis egyensúlyt savas irányba tolódik el.

Az összegyűlt tejsav ingerli a fájdalom közvetítésében részt vevő érző idegsejteket, az izmok pedig megduzzadnak. Ezt érzékeljük izomlázként. Az elméletben ott van a bibi, hogy a tejsav felezési ideje nagyjából 20 perc, ami azt jelenti, hogy ennyi idő alatt elbomlik a felgyülemlett tejsav mennyiség fele. Vagyis a kellemetlen érzésnek másnapra már nyoma sem kellene, legyen. Ezzel szemben a kellemetlen tünetek a megterhelést követő napon szoktak igen csak felerősödni.

2. Mikrosérülések: Mikroszkópikus szakadások az izomban, melyeken keresztül víz kerül az izomszövetbe. A víz hatására az izomrost körülbelül egy-másfél nap alatt megduzzad és megnyúlik, a szakadás helye pedig begyullad. Ez okozza a fájdalmat.

3. Kalcium többlet: A legújabb magyarázat szerint az izmokban fokozott igénybevétel hatására kalciumion-többlet alakul ki, és ez okozza az izomláz tüneteit. A kutatások még elég frissek ennél az elméletnél.

Több kutatásból is kiderül, hogy a nyújtás segíti a regenerációt. A panaszok enyhítésére további módszerek is lehetségesek. Ilyen például a szaunázás, borogatása, masszázs, gyulladáscsökkentő krémek használata és a hideg-meleg vizes fürdő. Élelmiszerek között is van több olyan, amely gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, ha ezeket fogyasztjuk, szintén hamarabb enyhülnek a fájdalmaink. Ide sorolható az almalé, almaecet, a meggylé és a narancslé. A vitaminfogyasztás is előnyös, főleg a C-vitamin, E-vitamin és a magnézium nyújt segítséget.

A C-vitamin kollagént termel és így a bőr, az inak és az erek könnyebben regenerálódnak. Az E-vitamin frissíti a vért, a magnézium pedig az izomerősítéshez szükséges. Ilyenkor vehetjük hasznát az antioxidánsokban gazdag élelmiszereknek is. A gyümölcsleveket mindenképpen iktassuk be a napi menübe, és ne sajnáljuk az ásványi anyagokban gazdag pezsgőtablettákat, sportitalokat se a kosarunkba pakolni bevásárláskor.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a bemelegítés, illetve a fokozott, egyenletes terhelés fontosságát. Tartsunk többször rövidebb szüneteket, minden izomcsoportot mozgassunk át, és a levezetésről se feledkezzünk meg! Ez utóbbiaknak ugyanúgy részét képezik a légzőgyakorlatok is.

Mozgás előtt és közben pótoljuk a kalciumot és a magnéziumot, ezzel is könnyítve az izommunkát, de a szőlőcukor bevitele is fontos, melyet az izmok szintén nagy arányban égetnek el a munkavégzés során.

A cikk íráshoz nagy segítség volt a házipatika.com a pontosabb információkért! :)


 
 
 

Comentarios


© eleterzesblog2023

bottom of page