Motiváció a sportoláshoz
- Claudia Somi
- 2017. márc. 1.
- 3 perc olvasás
A tavaszi időjárás sokunkban kelti fel a sportolás iránti vágyat- a napsütés és a plusz fok szinte hívogatja az embert, hogy menjünk ki a szabadba futni vagy sétálni. Olyanok is felkerekednek, akik utálják a sportot mégis elkezdik, mert a téli időszakban felszaladtak a plusz kilók itt-ott.
A sportolás elkezdése és újrakezdése nehezebb, mint gondolná az ember. Attól, hogy megfogadtuk magunkban, hogy mozogni fogunk még nem jelenti azt, hogy egyből véget is vethetsz. Igenis végig kell csinálnod, ha jól akarod érezni magad a bőrödben! Én is ezért kezdtem el mozogni és tornázni, mert nagyon fájt a hátam és a derekam. Szenvedtem a bezártságtól, a hidegtől és rájöttem: nagyon hiányzik a mozgás. Mióta elkezdtem heti egyszer- kétszer tornázni sokkal jobban érzem magam! Lassan 3 hónapja ugrálok és érzem a javulást. Szóval érdemes beiktatni a sportot az életünkbe!

Hogyan kezdj hozzá a sportoláshoz?
Mielőtt nekivágtam az egésznek (zumba, party fitness és alakformáló) nagyon átkellett gondolnom, hogy miért is szeretnék mozogni. Divatból? Unalomból? Fogyókúra miatt? Megmondom őszintén azért vágtam bele, mert hiányzott a mozgás! Persze a téli időszakban is felszaladt itt-ott egy kis felesleg, de igazából a közérzetem miatt kezdtem el. Kellett a motiváció és az erő. A motivációm az volt, hogy ha mozgok és súlyokat emelek, akkor formálom az alakomat. Lesz egy kis izom és tartás. Fontos kérdés, hogy a divatos fitneszirányzatok közül választunk (fitneszstúdiók órakínálata, erősítő gépek használata), a jól bevált kardiogén mozgásformákat részesítjük előnyben (séta, futás, kocogás, úszás, biciklizés) vagy klasszikus csapatsportot választunk (labdarúgás, kosárlabda). Sokat segíthet, ha partnerrel, ismerősökkel kezdünk neki új életünknek. Először egyedül kezdtem el aztán egy kolléganőm is csatlakozott hozzám, így még nagyobb a motiváció! A sport már önmagában olyan tulajdonságokkal rendelkezik, mely növeli a flow megtapasztalásának és az élvezetnek a lehetőségét, hiszen mind a testet, mind a szellemet igénybe veszi, kihívást jelent és kreatív.

Türelem rózsát terem!
A testsúlycsökkentés, az alak feszesebbé tétele, vagy csak a sportolás közben felszabaduló örömhormonok hatása is kellő motiváció lehet, de önmagában ritkán elég. A sportolni kezdők többsége ott követi el a hibát, hogy túl hamar várnak látványos eredményeket, amelyek gyakran elmaradnak. Nem szabad elkeseredni és nem szabad hamar feladni! Sokan azért hagyják abba olyan hamar, mert azt hiszik, hogy ennek nem lesz eredménye. DE LESZ eredmény! SOHA NE ADD FEL! Az izomnak fejlődnie és erősödnie kell. Így kétféle mozgástípus létezik: a ciklikus, aerob és a statikus, anaerob mozgásformák. Attól függően, hogy mi az elérendő célunk (testsúlycsökkentés, általános kondíció-javítás, izomcsoportok kidolgozása, erősítés), el kell döntenünk, hogy alapvetően melyik sportolási formát válasszuk.

Mit sportolj?
Amit csak szeretnél! Ha imádod az úszást, a futást, a kardiót, akkor ezeket választhatod. Ha tánchoz van kedved iratkozz be egy tánctanfolyamra! A lényeg, hogy mozgásban legyél. Bátran kísérletezhetsz, hogy mi az ami tetszik. Ha a zumba nehezen megy, de jobban tetszik a fitnesz, akkor azt válaszd. Én is ezt csinálom, mindenbe bele kóstolok, ami tetszik és megy, akkor ott is maradok. Mostanában 3 félét űzők: Zumba, Party Fitness és Alakformáló Fitnesz. Ha jó idő lesz, akkor úszni is elfogok járni. Heti kétszeri mozgás az nekem bőven elég. Ha nagyon kimerültem, akkor csak egyre szoktam menni, de általában a heti kettő az nagyon jó nekem.

A kellő testedzésben gazdag életmód elősegíti többek között:
a jobb közérzetet,
a nagyobb állóképességet,
a test és lélek harmóniáját,
az erősebb, aktív izomzatot,
a szív és keringési rendszer – azaz a „motor” – jó teljesítőképességét,
a csontritkulás kisebb mértékét,
a tüdő, a légzés hatékonyságát,
az izomtömeg és az izomerő növelését,
a tökéletesebb testtartást,
a jobb megjelenést,
a biztonság érzését,
a rugalmas alkalmazkodást,
az önbizalom, az öntudat növekedését,
a határozottságot, a dönteni tudást,
a versenyképességet, a küzdeni tudást,
munkavégzés teljesítőképességét,
esetenként a társadalmi – társas kapcsolatok, támaszok létesítését.

A mozgás örömforrás!
Az emberek gyakran büntetésként élik meg, hogy mozogniuk kell, pedig néhány alkalom után megéreznék, hogy a mozgás örömöt okoz, felszabadít, már azonnali hatásként is oldja a stresszt! Bizonyított tény, hogy aki rendszeresen mozog, boldogabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érzi magát, és önbizalma is nő! Az emberi szervezet valójában úgy épül fel, hogy egy mozgásban gazdag életmódot szolgáljon. A „civilizációs” megbetegedések kialakulásának kockázatát fokozza a nem megfelelő táplálkozás, a krónikus stressz és az elegendő testmozgás hiánya! Hosszú távon a rendszeres sportolás a szívizom megvastagodáshoz vezet, ami erőteljesebb összehúzódást tesz lehetővé.

Ez megnöveli a nyugalmi szívműködés hatásosságát is, tehát ugyanazt a vértérfogatot az edzett szív kevesebb összehúzódással is képes megmozgatni. Edzetlen szervezetben, ahol a keringés teljesítményének kellő mértékű, hirtelen növekedéséhez nem áll rendelkezésre megfelelő tömegű és vastagságú szívizom, a keringés más forrásokból fedezi a fokozott igénybevételhez szükséges tápanyag- és oxigénellátást.
Az életmódváltás motivációi az alábbiak lehetnek:
fittség növelése
fogyókúra
egészséges életmód kialakítása
betegségek megelőzése
kialakult betegség után, a szövődmények megelőzése
munkaképesség javítása

Remélem, hogy ettől a cikktől sokan kedvet kaptatok a mozgáshoz! Tényleg nagyon komolyan kell venni a sportolást, mert a mai rohanó világban egyre többen szenvednek a mozgás hiánytól. Így vedd elő a torna felszerelést és irány edzeni vagy futni! Hajrá ez csak rajtad múlik!
Comments