Az Egészséges Lelki Egyensúly
- Claudia Somi
- 2017. márc. 9.
- 4 perc olvasás
Gyakran érzed magad fáradtnak, gyengének? Gondoltál már arra, hogy ezeknek a tüneteknek lelki eredete is lehet? Ismerd fel a jeleit! Lelki megbetegedés oka leginkább rossz élmény, negatív hatás lehet. Ennek következménye, hogy testi tünetek jöhetnek elő. Sajnos az élet nem problémamentes, de ha nem keresed a megoldást, Magadban tartod a például a dühöd, előbb-utóbb gyomorpanaszaid lehetnek. Akár gyomorfekély is kialakulhat.
Ki ismer Magára? Ekkor kell felismerni, hogy valami nincsen rendben, és változtatni kell a kialakult helyzeten, még mielőtt komolyabb probléma válik belőle. Legfontosabb tanácsunk, hogy gyógyítsd Magad! Nagyon könnyű. Csak keresd meg a kiváltó okot, gondold végig a problémát, és nézzél szembe Önmagaddal. Ki ismerne jobban Téged, mint saját Magad? Ha még mindig úgy gondolod a legegyszerűbb kívülről várni a gyógyulást, felejtsd el. Mert ezeket a dolgokat Magadban kell átértékelned. Nem megoldás, ha gyógyszert szedsz lelki betegségedre, mert ezek hosszú távon csak felerősítik a tüneteket. Érezheted darabig-óráig, hogy enyhült a fájdalom, de a kiváltó ok nem fog megszűnni és később újra előjönnek majd a problémák.

„A lelki béke abból származik, ha megértjük és elfogadjuk, hogy kevesen látják pont olyannak a világot, mint amilyennek mi.” (Andrew Matthews) A lelki egyensúly nagyon fontos feltétele az egészség megőrzésének. A harmónia megteremtéséhez belső munkára van szükség, amely során önismeretre teszünk szert. Így kerülünk egyre közelebb a testi-lelki egészséghez. A lelki egyensúly eléréséhez fontos tudni, hogy minden, ami történik velünk, az a lehető legjobb dolog, ami éppen akkor történhet.
Az önismeret jelentősége életedben
Ahány ember, annyiféle megoldás: van, akinek a kiadós testedzés segít a feszültség levezetésében, mások inkább a pihentető alvásba menekülnek, vagy éppen a feltöltődést segítő hobbikban találnak megoldást. Nem jó hír, hogy ezek a praktikák inkább tüneti kezelést jelentenek. Átmenetileg levezetik a fáradt gőzt, a feszültséget okozó probléma azonban marad. Mindezt felismerve dönthetsz úgy, hogy az önismeret valamilyen formája felé fordulsz, vagyis megismered hiedelmeidet a világról, másokról és önmagadról, tulajdonságaidat, képességeidet, érzelmi beállítottságodat, reakcióidat, félelmeidet.

Az önismereti munka célja kettős: egyfelől a testi-lelki egyensúly megteremtése és megtartása, másfelől a lelki fejlődésedben játszik kulcsfontosságú szerepet. Személyiséged más és más oldala aktív a különböző életszakaszokban: serdülőkorodban a szülőktől való leválás, a függetlenség, identitásod kialakítása van előtérben. Pályakezdő fiatalként a szakmai karrier, az anyagi biztonság foglalkoztat. A szülővé válás ismét újabb távlatokat nyit előtted. Az öregedés megint addig ismeretlen kérdéseket feszeget benned: számot vethetsz addigi életeddel, és lassan ideje szembenézni azzal is, hogyan viszonyulsz az elmúláshoz.
Sportolj, táncolj és élj!
Csökkenti a vérnyomást a rendszeres testmozgás! Ez az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megőrizzük vagy visszaszerezzük az egészségünket. Már napi fél óra sport, séta vagy éppen táncolás elegendő ahhoz, hogy kedvezően befolyásoljuk a vérnyomásunkat. A vérnyomás csökkentése a testmozgás, a rendszeresen végzett sport egyik kedvező hatása. A fizikai inaktivitás, az ülő életmód az egyik legkomolyabb rizikófaktor a szív- és érrendszeri betegségek, illetve az ezekkel szorosan összefüggő metabolikus szindróma esetében. A mozgás ezzel szemben segít kordában tartani a vércukorszintet és az éhségérzetet, erősíti a szívet és a tüdőt, megakadályozza az elhízást, rugalmasabbá teszi a szöveteket és az érfalakat. A rendszeres sportolás során a zsíranyagcsere is kiegyensúlyozottabbá válik.

Természetesen az edzés lelki hatásairól is érdemes szót ejteni: a mozgás hatására "életöröm-hormonok", endorfinok szabadulnak fel a testben, csökken a stressz, az idegesség, a depresszió. Hosszú távon a sport növeli az önbecsülést és az önbizalmat, pozitívabbá teszi az önképek. A stressz csökkentése pedig újabb eleme lehet a szív- és érrendszeri betegségek (így a magas vérnyomás) elleni küzdelemnek.
Bármekkora legyen is a lelkesedésünk, figyeljünk a testünk jelzéseire: azonnal hagyjuk abba a mozgást, ha fájdalmat érzünk, ha szorítani kezd a mellkasunk vagy kifogyunk a levegőből. Pihenni egyáltalán nem szégyen! Ha valami nem megy első nap, biztassuk magunkat azzal, hogy a jövő héten már sokkal erősebbek, energikusabbak, és persze egészségesebbek leszünk. :)
Jógázz a lelki békéért!
Az emberek évezredek óta jógáznak, hogy fejlesszék erőnlétüket, önuralmukat és közérzetüket. Bár a jóga az ősi indiai vallásból indul ki, és szigorúan megmaradt az alternatív gyógyászat keretei között, egyre több tudományos tény támasztja alá, hogy az általa nyújtott lelki kiegyensúlyozottság a testi egészségre is hatással van.
A jóga hosszú története folyamán számos iskola jött létre, új irányzatok alakultak ki és az irányzatok egyesülésére is sor került, de általánosságban minden változatra kijelenthető, hogy a megvilágosodás felé vezető utat keresi. A modern jóga tartalmazza a tradicionális elemeket, a test megerősítésére és jó állapotának megőrzésére szolgáló ászanákat a spirituális filozófiát, a mantrák (szent szótagok) ismételgetését, a légzés szabályozását és az elme meditációval történő elcsendesítését.

A jóga mindennapos gyakorlása javítja az egészséget, jó közérzetet teremt, mentális megtisztulást hoz és az életminőség javulását eredményezi.
A jógának számos jótékony hatása van. A jóga a legjobb módja az egészség és fittség megőrzésének. Erőssé és kitartóvá tesz, növeli az ízületek mozgástartományát, az ízületi mozgékonyságot, erősíti az izmokat, javítja a tartást. Hátfájás, ízületi gyulladások esetén kifejezetten ajánlott bizonyos ászanák végzése. A jóga az egyedüli mozgásforma, mely a belső szerveket és mirigyeket is megmozgatja. Orvosi tanulmányok igazolják, hogy a test egészére hat. Számos betegség kockázata csökkenthető ezáltal, többek között mozgásszervi panaszok, szív és érrendszeri megbetegedések, stb.
A különböző légzőgyakorlatok növelik a tüdő kapacitását, a vér oxigénnel való telítettségét, ami azt eredményezi, hogy minden egyes belső szervhez, sejthez több oxigén jut, ami javítja működésüket, növeli az egész szervezet vitalitását.

A jógikus életmód segít megőrizni az ideális testsúlyt, elősegíti a test rugalmasságát, egyensúlyát és gátolja az öregedést is.
A relaxáció, a meditáció oldja a stresszt, a lelki feszültséget. A jóga egészségre, elmére gyakorolt pozitív hatása idővel egyre inkább látható. Nagyobb lelki békét, belső kiegyensúlyozottságot teremt. Segít máshogyan szemlélni az életet, amikor már nem úgy reagálsz az eléd kerülő problémákra, ahogyan régen tetted, s ahogyan ezt mások elvárják tőled, kisimul az életed. Segít tisztázni a legmélyebb vágyakat, motivációkat, törekvéseket, ezáltal magabiztosságot, reményt, az élet értelmét adja.
A jóga forrása: hazipatika.hu
Comentários