top of page
Keresés

A levendula jótékony hatásai

  • Szerző képe: Claudia Somi
    Claudia Somi
  • 2017. jún. 4.
  • 2 perc olvasás

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozó, a Földközi-tenger vidékéről származó félcserje. Lilás virága kellemes, üde, illatos. Nálunk termesztik.

Hogyan gyűjtsük?

A növény szaggatott, vékony álfüzérben álló virágait hasznosítják. A kellemes illatú virágokat nyílássukkor a szárakról leszedegetik, és megszárítják. Gyűjtési ideje június.

Mi van benne?

Fő hatóanyaga a nagyon kellemes illatú illóolaj (linalool, linalil-acetát), de tartalmaz még flavonoidokat, cseranyagokat, kumarinokat is.

Mire jó?

Teája idegnyugtató, görcsoldó hatású, de ismert fejfájás-csillapító, fertőtlenítő hatása is. A levendulavirágokat gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére. Régóta használják rovarcsípések esetén is.

Kiváló gyógyír reumás fájdalmak, idegzsába kezelésére fürdő és bedörzsölőszer formájában. A levendulaolajat tartalmazó bőrápoló készítmények kisbabáknál is biztonsággal alkalmazhatók. Kellemes illóolaját előszeretettel hasznosítja az illatszeripar.

Érdekesség

Az ókori görögök és rómaiak tisztító tulajdonságáért és illatáért kedvelték a levendulát. Szárított virágja általános rovarűző, leginkább molyok ellen szokták használni. Kertben más növény - általában rózsa - mellé ültetve elűzi a levéltetveket.

Jó tudni!

Masszírozáshoz a nagy töménységű illóolajából 1-2 cseppet elegendő összekeverni egy evőkanál étolajjal.

Illóolaját belsőleg csak orvosi utasításra szabad alkalmazni.

Mire jó még a levendula?

Izomfájdalmak: keverjünk el 2 dl extra-szűz olíva olajban 40 csepp lavandin olajat. Tegyük jól zárható üvegbe és tartsuk sötét helyen. Mielőtt használnánk, jól rázzuk fel és tegyünk egy keveset a keverékből a sajgó izmokra. Rövid időn belül érezni fogjuk az enyhülést.

Szúnyogcsípés: általában a legtöbb szúnyogcsípés jóindulatú. Keverjünk össze 2 csepp geránium olajat egy evőkanál levendulamézzel. Ezt a keveréket tegyük a csípés helyére, ezzel enyhítjük a viszketést.

Úti rosszullét: a levendula enyhíti az utazás közben tapasztalt kellemetlen tüneteket. Hányinger esetén lélegezzünk be néhány csepp levendula olajat, amit egy zsebkendőre csepegtettünk.

Lábgombásodás: a kialakulásért a lábizzadás és a cipőbe befülledt nyirkos lábak a felelősek. Tegyünk egy csepp levendula olajat a fertőzött helyre, vagy vegyünk levendula olajos lábfürdőt.

Egy másik módszer: keverjünk össze 1 dl alexandriai babér olajat 1 csepp vadlevendula olajjal, és 1 csepp borsika olajjal.

Rovarriasztó: a nap végén, megelőzésképpen, a helyiségben, ahol aludni fogunk, helyezzünk el egy szúnyogriasztót, amely lehetőleg biotermék legyen. Hintsünk néhány csepp levendula olajat egy gyertyára vagy egy tálkába helyezett vászondarabra, vagy oszlassuk szét elektromos légfrissítőben.

Fájdalom vagy viszketés azonnali csillapítása: tisztítsuk meg a sérülést szappanos vízzel, azután tegyünk a bőrfelületre 1 csepp vadlevendula vagy lavandin olajat. Ismételjük óránként mindaddig, míg a fájdalom el nem múlik.

Pókcsípés: mossuk meg és fertőtlenítsük a felületet, majd tegyünk a sérült részre 1 csepp levendula olajat. Jól dörzsöljük be, hogy átjárja a bőrt. Majd a műveletet többször ismételjük meg, míg a fájdalom meg nem szűnik. Ezt követően, hogy távol tartsuk a pókokat tartózkodási helyünktől, öntsünk néhány csepp levendula olajat egy darab ruhára, melyet helyezzünk el a megfelelő helyeken, sarkokban.

Medúzacsípés: Tegyünk a csípésre 2 csepp levendula olajat, hagyjuk rajta 5 percig, és a műveletet 20 percenként ismételjük meg. Ez csillapítja az erős fájdalmat. Az olajat alkalmazhatjuk darázscsípés esetén is, miután eltávolítottuk a fullánkot.


 
 
 

コメント


© eleterzesblog2023

bottom of page